> Köteteink >Közösségi kapcsolatok

Közösségi kapcsolatok

Utasi Ágnes (szerk.):
Közösségi kapcsolatok és közélet
Belvedere Meridionale, 2011
218 p.
ISSN 2062-3119
ISBN 978 963 9573 74 1
Kiadói ár: 1800 Ft + áfa (1890 Ft)

A modern nagyipari társadalom az egyén kényelmét segítő számtalan civilizációs eszközt hozott, miközben bomlasztotta a korábbi emberi kapcsolatokat, redukálta a közösségeket.
A közösséghiányos társadalomban a döntés a karrier-politikusok és irányító elitek kizárólagos felségterületévé válhat.
E könyv tanulmányainak alapkérdése az volt, hogy a közösségi kapcsolatok iránti igény, majd ennek nyomán a közösségek aktív részvétele képes-e megújítani a helyi és országos közéletet. Bíztató következtetése a tanulmányok többségének az, hogy választott formalizált és/vagy informális közösségi kapcsolattal a társadalom mintegy négyötöde rendelkezik. Ezekben a közösségekben működik a belső szolidaritás, s az itt folytatott rendszeres kommunikáció többnyire felkelti a tagok közéleti, társadalmi-politikai érdeklődését is. Mindazonáltal közéleti aktivitásra komolyabb érdeksérelmek és célok esetén is csak kevesen vállalkoznának.

 

Gergó Zsuzsanna (szerk.)
2009 Közösségi mozaikok - interjúk. Belvedere, Szeged
ISSN 2060-8985
ISBN 978-963-9573-57-4

Az emberi kapcsolatok területén végzett korábbi vizsgálatok meggyőzően jelezték, hogy az elmúlt évtizedekben meggyengült a magyar társadalom integrációja, bizalomhiányosak az emberi kapcsolatok, kevesen kötődnek családjukon kívül bármely más közösséghez.
A sorozat nyitó kötetében a kutatási célra készített interjúkat közlik a készítők. A kutatócsoport tagjainak többsége a Szegedi Tudományegyetem Szociológiai Tanszékének jelenlegi, illetve korábban végzett hallgatója.

 

Feleky Gábor (szerk.)
2009 Közösségi relációk: elméletek, narratívák, hipotézisek. Belvedere, Szeged
ISSN 2060-8985
ISBN 978 963 9573 54 3

Jelen kötet a közösségi kapcsolatok működését vizsgáló alapkérdések rendszerezésével indul, majd a téma kutatásának alapelveivel összefüggő elméleti teljesítményeket mutat be. Külön tanulmány foglalja össze a legismertebb közösségi definíciókat és kutatási módszereket.
Az interjúk információ-anyagát felhasználó első fejezet tanulmányai a közösségekre jellemző működési elveket vázolják: a közösségi vezetés típusait, a közösségen belüli konfliktusok feloldásának változatait, a működés feltételeihez szükséges pályázatkészítés kényszerét s az internetes kommunikáció közösségi szerepét.
A tanulmányok következő blokkja a makro-közösség és kisközösségek relációjára összpontosít. A szerzők körvonalazzák a közösségek érdekérvényesítését, a közösségi célok realizálását segítő kapcsolati tőke szerepét, a közösségek és társadalmi nyilvánosság összefüggését, valamint a lokális közösségek közéletben játszott szerepét.
A kötet zárófejezetének szerzői a közösségi élet működésének különböző dimenziói mentén szedték csokorba az interjúalanyok gondolatait. A tematikus tartalomelemzésekből megismerhetjük a közösségi szolidaritást életre hívó gondolatokat, a közösségi lét jelentőségét az emberek életében, s azokat a domináns célokat és értékeket, amelyek az interjúalanyok szerint működtetik a kisközösségeket, megalapozzák a közösségi döntéseket, segítik a kapcsolattartást a helyi döntéshozókkal.

 

Az oldal tetejére