> Köteteink - Belvedere Kiskönyvtár

Belvedere Kiskönyvtár
ISSN 1217-3495

Kiss Gábor Ferenc – Haág Zalán (szerk.): Európai oktatás és kisebbségi identitás a Duna-Körös-Maros-Tisza Eurórégióban.
Szeged, 2007, 128p. A/5

A kötet a 2007. március 9–11 között szervezett Európai oktatás és kisebbségi identitás a Duna-Körös-Maros-Tisza Eurórégióban című konferencia anyagát tartalmazza. A konferencia alapgondolatául szolgált, hogy az egy régióban, de eltérő állami keretek között élő tanárok, kulturális szakemberek megismerjék egymást és egymás munkakörülményeit, helyzetét. Ezen keresztül könnyebb lehet a lehetőségek felmérése, a kapcsolattartás- és építés. A konferenciaköteten keresztül ennek a háromnapos együttgondolkodásnak az eredményét ismerheti meg az olvasó.

A kötet szerzői:
Salamon Konrád: Magyarságtudat és történelemtanítás.
Baracsi Levente: „Szűkölködünk nagy mértékben, Segedelem nélkül.” – Helyzetkép az aradi szórványsorsról.
Nagy István: Európából Európába – Pécskai oktatás a XX. században
Viola Lujza: Anyanyelvápolás – identitásmentés.
Dulka Andor: Építkezés és mentés másként.
Jancsák Csaba: A globalizáció és a változó magyar oktatási rendszer az új évezredben.
dr. Pálfi Sándor: Civil szervezetek (lehetséges) szerepe a közoktatásban.
Nagy Margit: A vajdasági magyar oktatás civil szemmel.

 

Az 1956-os szabadságharc és utóélete
Szeged, 2007. 151p A/5

Az 1956-os magyar szabadságharc ötvened évfordulójáról kívántak megemlékezni a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Tanárképző Főiskolai Kar Történettudományi Tanszékének hallgatói és oktatói, ezért 2006.november 7-9. között a jubileumi ünnepségsorozathoz kapcsolódó konferenciát rendeztek a Belvedere Meridionale Alapítvány és a IV. Béla Kör szervezésében. A konferencián elhangzott előadások szerkesztett változatát közöljük e kötetben, melynek tartalma felidézi a forradalom szegedi eseményeit, a megtorlást, a fiatalok és az értelmiség szerepvállalását a forradalomban és az azt követő évtizedekben egészen az 1990-es rendszerváltásig. Tartalom: Bálint László: A megtorlás Szegeden; Kiss Gábor Ferenc: A Magyar Néphadsereg Szegeden 1956-ban; Miklós Péter: 1956 a katolikus egyháziak visszaemlékezéseiben; Kiss Tamás: Diákmozgalmak 1956-ban; Jancsák Csaba: Kísérlet a perifériáról a centrumba kerülésre - az 1956. évi MEFESZ, mint oktatáspolitika alakítója; Haág Zalán István: Ifjúsági mozgalmak a szegedi felsőoktatási intézményekben 1957-1960; Péter László: 1956 Szegeden; Deák Ernő: 1956 utóélete Ausztriában különös tekintettel a középiskolásokra és az egyetemistákra; Hegedűs Attila: Az 1956-os magyar menekültek Jugoszláviában; Balog Erika: Az 1956-os forradalom az általános és középiskolai tankönyvekben; Bíró Csaba: Az 1956-os forradalom tanításának problémái; Bíró Zoltán: A Magyar Demokrata Fórum megszervezésének története; Lezsák Sándor: A fejünk nem vámköteles; István Lajos: A népfrontos értelmiség - 56 utáni szerepe.

 

Bíró Csaba - Forró Lajos - Jancsák Csaba - Miklós Péter - Ujj János: MOZAIKOK - Európai kultúra és kisebbségi identitás a DKMT eurorégióban.
Szeged, 2007, 48p. A/5

Tartalom:
Ujj János: A középkori Arad;
Miklós Péter: Klebelsberg Kuno jelentősége a magyar és a szegedi kultúrtörténetben;
Forró Lajos: Jelöletlen tömegsírok a Délvidéken;
Jancsák Csaba: A Szegedi Tudományegyetem regionális szerepköre a hallgatói rekrutáció területi megoszlásának aspektusából a 2001-2006. évi időszakban;
Bíró Csaba: Kihívások és tapasztalatok Csongrád megye közművelődési és pedagógiai szcenáriójában az új évezred küszöbén

 

A végvári dicsőség nyomában - Tanulmányok Balassi Bálintról és koráról
Szeged, 2005. 73p A/5

Tartalom: Tóth Sándor: Esztergom 1594. évi ostroma; Domokos György: A törökellenes védelmi rendszer kiépítésének vázlatos története a 16. század második felében; Papp Sándor: Krími tatár és magyar érdekazonosság a Rákóczi-szabadságharc idején; Ötvös Péter: Az éles szablyákban örvendeznek méltán; Kruppa Tamás: Erdély és a Porta a tizenöt éves háború előestéjén.

 

A nemzetiségi kérdés Kossuth és kortársai szemében (szerk.: Kiss Gábor Ferenc, Zakar Péter)
Szeged, 2003. 132p. A/5

A nemzetiségi kérdés az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc mindmáig sokat vitatott kérdése. Ebben a kötetben olyan előadások szerkesztett változatát gyűjtöttük össze, amelyek árnyaltabb képet festenek a kérdés korabeli alakulásáról.
Tartalom: Hermann Róbert: Kossuth, Perczel és a szerb kérdés, 1849. március-június; Marjanucz László: A bánsági románok magatartása 1848 tavaszán; Miskolczy Ambrus: Kossuth Lajos és a zsidóemancipáció kérdése; Petrusán György: Kossuth és Balcescu; Zakar Péter: A pozsonyi Hazafiúi Egylet.

Magyarország és Európa 1919-1939. (tanulmánykötet) Szeged, 2001

A magyar történelem két világháború közötti, sorsfordító korszakát tárgyalja a tanulmánykötet. Elsősorban hazánk és a kontinens kapcsolatát állítja a középpontba.

Katonák, papok, polgárok 1848/49-ben. (tanulmánykötet) Szeged, 1999

A tanulmánykötet a szabadságharc 150. évfordulóján Szegeden rendezett tudományos konferencia írott változata. Számos tanulmány eddig még kevésbé kutatott témát dolgoz fel.

Szent Gellért vértanúságának 950. évfordulóján. (tanulmánykötet)
Szeged, 1998

Gellért püspök életét és munkásságát mutatja be a könyv. Minden szerző arra törekedett, hogy kicsit árnyaltabbá tegye a képet nemcsak a híres egyházi személyről, hanem hazánk XI. századi történelméről is.

Az oldal tetejére